Grzejniki żeliwne i płytowe

grzejnik

Najczęściej stosowane są grzejniki wykonane z żeliwa, stali lub innych metali. Grzejniki żeliwne dzięki dużej odporności na korozję mogą być eksploatowane nawet przez ponad 100lat. Stanowi to ich niewątpliwą zaletę w porównaniu do grzejników stalowych. Ponadto są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz na zmianę ciśnienia. Posiadają jednakże dużą pojemność wodną, a więc bezwładność cieplną. Ich duży ciężar powoduje, że zastępuje się również członowymi grzejnikami stalowymi, które są tańsze i dają możliwość usunięcia awarii drogą spawania.

Połączenie poszczególnych członów grzejników żeliwnych następuje za pomocą tzw. dwuzłączek (są one z prawym i lewym gwintem) do uszczelnienia stosuje się uszczelki z klingerytu lub innych nowszych materiałów. W celu usztywnienia wkłada się do ich wnętrza przewód stabilizujący nazywany ściągiem. Z uwagi na wymagania komfortu cieplnego i cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach ogrzewanym przez grzejniki umieszcza się je głównie pod oknami.

Dobierz odpowiedni grzejnik z Instal-Projekt.  To renomowana marka z szeroką ofertą produktową.

Pierwsze grzejniki płytowe pojawiły się w latach dwudziestych dwudziestego wieku i były to grzejniki stalowe. Rozwój automatyzacji produkcji, a przede wszystkim techniki spawalniczej, w połowie ubiegłego wieku spowodował skokowy wzrost ich produkcji.

Obecnie ich udział przekracza 90% całej ilości stosowanych typów grzejników. Dzięki małej głębokości oraz stosunkowo dużej powierzchni wymiany ciepła (gładkiej lub profilowanej) stanowią lekką konstrukcję o małej pojemności wodnej, dobrze pracującej przy niskich parametrach układów grzewczych.

Pokrywane są powłokami lakierniczymi o wysokiej jakości. Grzejniki płytowe o rozwiązaniach podobnych do grzejników rurowych wykonanych z blachy stalowej o grubości 2mm, przy czym grubość całej blachy wynosi około 25mm.. Mogą również występować jako rozwiązanie jedno lub kilkurzędowe.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *