
Płyty wiórowe i ich zastosowanie w budownictwie
Jedne z najpowszechniejszych i najchętniej wykorzystywanych tworzyw drzewnych, czyli płyty wiórowe. Z uwagi na swoje właściwości oraz strukturę, popularnością cieszą się szczególnie w sektorze budowlanym. Czym się charakteryzują oraz co możemy z nich stworzyć? Sprawdźmy to!
Płyty wiórowe w szczególe
Płyty wiórowe powstały w wyniku klejenia prasowanych pod ciśnieniem i wysoką temperaturą wiór drzewnych. Rozdrobnione, często pochodzące z odpadów drewno, tworzy materiał, który może mieć odpowiednio jedną, bądź kilka warstw, o powierzchni zarówno porowatej, jak i gładkiej. Tego typu płyty mogą mieć różne wymiary, grubości, a także parametry wytrzymałościowe czy wykończenie. Wszystko zależne jest bowiem od ich przeznaczenia. Z uwagi na zapotrzebowanie, na rynku dostępny jest szereg rodzajów płyt wiórowych, wśród których wyróżniamy m.in. płyty surowe, laminowane czy lakierowane. Każda z wymienionych cechuje się nieco innymi właściwościami i sprawdzi się w zgoła w różnych okolicznościach. Co o nich wiemy?
Płyty wiórowe surowe
Powstałe na bazie wiór drzewnych i kleju syntetycznego płyty wiórowe surowe charakteryzują się niezwykle gładką powierzchnią oraz wytrzymałością. Co więcej, są stosunkowo łatwe w obróbce, a ich niska cena z powodzeniem przełoży się na zmniejszenie kosztów planowanej przez nas budowy czy inwestycji.
Płyty wiórowe laminowane
Uszlachetnienie płyty wiórowej laminatem polega na pokryciu komponentu papierami nasyconymi żywicami termoutwardzalnymi. Inaczej mówiąc, nakładany jest materiał dekoracyjny, przy jednoczesnym nadawaniu produktowi odpowiedniej struktury. Tego rodzaju płyty zyskują zatem piękne wykończenie i nie wymagają dodatkowej obróbki.
Płyty wiórowe lakierowane
Płyty wykończone w procesie lakierowania są nie tyle estetyczne oraz stylowe, ile kompletne. Materiał nie potrzebuje już impregnacji, co stanowi jego ogromną zaletę. Ponadto, o wiele łatwiejsza jest jego późniejsza konserwacja, a sama powierzchnia nie przyciąga wiele kurzu ani zabrudzeń.
Budownictwo a płyty wiórowe
Jak wspomnieliśmy, płyty wiórowe znajdują swoje zastosowanie w wielu sektorach gospodarki, głównie jednak w meblarstwie czy budownictwie. W przypadku branży konstrukcyjnej ogromne znaczenie mają ich właściwości odpornościowe oraz wytrzymałościowe. Często używane są jako materiały okładzinowo-izolacyjne, ale i półprodukty do tworzenia podłóg, skrzydeł drzwiowych czy parapetów. Do najchętniej wykorzystywanych w budownictwie płyt drewnopochodnych niewątpliwie należą płyty OSB. Ich uniwersalność oraz wszechstronność sprawia, że idealnie sprawdzą się przy wielu konstrukcjach. Stworzone z nich ścianki działowe nie tylko oddzielą pomieszczenia, ale i zapewnią im izolację akustyczno-cieplną, a nawet, w przypadku wyjątkowych aranżacji wnętrza, dodadzą walorów estetycznych. Tutaj ponownie zaletą jest cena, ponieważ w porównaniu np. z regipsem, płyty te są o wiele tańsze. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to to, iż ścianka wykonana z OSB ma nośność wynoszącą maksymalnie 30 kg. W przypadku chęci przymontowania na niej innych komponentów nie będą one mogły być cięższe.
Pasjonat budownictwa z wieloletnim doświadczeniem, który dzieli się swoją wiedzą na blogu. Specjalizuję się w trendach, nowinkach technologicznych oraz praktycznych poradach związanych z branżą budowlaną.