Biokominek w bloku – jaki wybrać?
Jak można zauważyć, już od dłuższego czasu wzrasta popularność biokominków w mieszkaniach. Jest to dość silny trend szczególnie w aranżacjach nowoczesnych wnętrz. Wpływa na to prostota montażu oraz bezpieczeństwo użytkowania. Co więcej, biokominki są niezwykle efektowne we wnętrzu, tworzą ciekawy design oraz wprowadzają miły, ciepły nastrój. Czy jednak biokominek w mieszkaniu to dobre rozwiązanie? Sprawdźmy!
Biokominek w bloku – idealne rozwiązanie?
Wiele osób marzy, aby posiadać w swoim mieszkaniu kominek. O ile w domu jest to dość proste do zrealizowania, o tyle w mieszkaniu blokowym już niestety nie. Wynika to z braku możliwości poprowadzenia instalacji przewodów odprowadzających spaliny. Na szczęście z pomocą przychodzą projektanci biokominków oferując całkiem praktyczne rozwiązanie oparte o ekologiczne paliwo wytwarzane na bazie alkoholu etylowego pochodzenia roślinnego. Efektem spalania tej substancji jest wyłącznie para wodna oraz minimalne ilości dwutlenku węgla. Tego typu technologia sprawia, że biokominek w bloku nie emituje dymu oraz szkodliwych substancji. Co więcej, nie musimy podpinać się do przewodów kominowych. Biokominki są również ekologiczne, nie zostawiają sadzy oraz popiołu, przez co nie musimy specjalnie ich czyścić.
Warto również wspomnieć o tym, że para powstała wskutek spalania biopaliwa może skutecznie nawilżać suche powietrze w pomieszczeniu.
Biokominek w domu jako jedyne źródło ogrzewania?
Choć w biokominku pali się prawdziwy ogień, to niestety nie jest on w stanie ogrzać całego mieszkania, a nawet większego pokoju. Za to doskonale sprawdza się jako dodatkowe źródło ciepła. 100% energii, jaka powstaje podczas spalania biopaliwa, trafia do pomieszczenia, a ilość uzyskanego ciepła uzależniona jest od wielkości pojemnika na paliwo oraz jakości paliwa, a także intensywności spalania.
Jaki wybrać biokominek do mieszkania?
Biokominek może być bardzo oryginalną dekoracją, która zapewnia ciekawe możliwości aranżacyjne. Mogą to być modele wolnostojące, wiszące bądź też biokominki portalowe. Do mieszkania lepiej jest jednak wybierać modele wiszące, które zajmują znacznie mniej miejsca. Kupując jednak model wolnostojący, dobrze jest wybierać wersje biokominków, które osłaniają szybą palenisko. Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z otwartym ogniem. W małym mieszkaniu będziemy często przechodzić blisko biokominka wolnostojącego, a więc szyba chroni nas przed możliwym kontaktem z ogniem.
Biokominek to doskonała alternatywa dla tradycyjnego kominka w mieszkaniu w bloku. Jest to wygodna, bezpieczna i ekologiczna metoda ogrzewania pomieszczeń. Biokominki są łatwe w obsłudze, nie wymagają instalacji ani konserwacji. Są one również wystarczająco bezpieczne, aby stosować je w pomieszczeniach mieszkalnych. Biokominki dodają ciepła i przytulności do wnętrza, a ich piękne wykończenie może stać się głównym elementem dekoracji.