Mała kuchnia w bloku
Niewielka przestrzeń użytkowa wymaga nie lada kreatywności przy jej zagospodarowywaniu. Tyczy się to zarówno doboru kolorystyki ścian (niektóre barwy optycznie powiększają przestrzeń), jak i zakupu odpowiednich mebli, które z jednej strony są bardzo praktyczne, a z drugiej – nie zajmują zbyt wiele miejsca. Przykładem przestrzeni o niewielkich rozmiarach, która powinna być zarazem elegancko i praktycznie urządzona jest kuchnia w bloku mieszkalnym.
Praktyczne meble do kuchni
W przypadku niewielkich kuchni, jakie budowano w blokach z płyty w czasach PRL-u najlepiej sprawdzą się jasne meble kuchenne – białe lub kremowe. Jasne fronty powiększą optycznie dostępną przestrzeń i sprawią, że nawet niewielka, ciemna kuchnia zyska powiew świeżości i lekkości. Podobne zadanie spełnią meble do kuchni ze szklonymi frontami – jednak jest to dosyć niepraktyczne rozwiązanie, jeżeli w mieszkaniu przebywają małe dzieci. Kolorystyka, to tylko jeden element na jaki warto zwrócić uwagę wybierając meble do kuchni, równie ważne jest ich ustawienie.
Ustawienie mebli w kuchni
Decydując się na zakup mebli kuchennych przede wszystkim nie można przesadzić z ich ilością. Szafek i szafeczek powinno być na tyle, aby zmieścić można było w nich wszystkie garnki i naczynia. Nie można jednak zapomnieć przy tym o komforcie poruszania się po kuchni. Jak najlepiej rozplanować rozmieszczenie mebli w blokowej kuchni?
Tak naprawdę rozstaw mebli zależy w dużej mierze od kształtu kuchennego pomieszczenia. Jeżeli kuchnia przypomina długi ale wąski prostokąt, to najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie mebli kuchennych na jednej ścianie pomieszczenia. Umożliwi to bezproblemowe przemieszczanie się po całej przestrzeni.
Często można spotkać również kuchnie zaprojektowane na planie niewielkiego kwadrata. W takim przypadku, meble kuchenne dobrze jest ustawić w literę L – będzie to najbardziej praktyczne rozwiązanie.
Funkcjonalność mebli kuchennych
Niewielka przestrzeń wymusza na użytkowniku zastosowanie praktycznych rozwiązań. Ciekawe pomysły i inspiracje można czerpać z rozwiązań jakie proponują skandynawscy producenci mebli. W ich wyrobach pełno jest przeróżnych skrytek na drobiazgi, łamanych szafek, które można zamontować w trudno dostępnej przestrzeni czy praktycznych wieszaczków montowanych na frontach meblowych umożliwiających zawieszenie kuchennych gadżetów.
Meble kuchenne można zaprojektować samemu lub zdecydować się na zakup gotowego zestawu. Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy. W pierwszym przypadku należy na urządzenie kuchni przeznaczyć o wiele więcej czasu i zasobów finansowych. Zwróci się to jednak dosyć szybko – kuchnia będzie wówczas co do centymetra skrojona na miarę potrzeb użytkownika.