Pomiar wibracji sposobem na uniknięcie szkodliwych skutków użycia ciężkiego sprzętu na placu budowy
Niemal każda budowa kojarzona jest dość jednoznacznie z procesem powstawania czegoś nowego, a więc ze skutkami na wskroś pozytywnymi. Należy jednak pamiętać, że proces powstawania nowych konstrukcji – zwłaszcza z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu budowlanego – może nieść ze sobą poważne zagrożenie do sąsiednich budynków. W jaki sposób?
Zagrożenia związane z używaniem ciężkiego sprzętu budowlanego
Współcześnie na każdym dużym placu budowy pracuje zaawansowany technicznie ciężki sprzęt budowlany. Są to zarówno wszelkiego rodzaju maszyny, jak i pojazdy. Obecność na takim placu koparek, spychaczy, samochodów ciężarowych czy dźwigów, jest całkowicie normalna. Dzięki nim proces powstawania nowych budynków czy innych konstrukcji można skrócić wielokrotnie, co niesie wymierne korzyści zarówno dla samej firmy budowlanej, inwestora, jak i dla okolicznych mieszkańców. Niestety, obecność ciężkiego sprzętu niesie ze sobą również określone uciążliwości i zagrożenia. Jednym z takich zagrożeń są wibracje, których regularne pomiary stały się już koniecznością na każdym większym placu budowy.
Powody wykonywania regularnych pomiarów wibracji
Pomiar wibracji – http://www.metris.com.pl/p/74,pomiar_wibracji wykonuje się w sposób regularny z dwóch podstawowych powodów. Pierwszym jest stała kontrola drgań i ich poziomu, pozwalająca na wykonywanie bieżących zabezpieczeń całej zabudowy sąsiadującej bezpośrednio lub pośrednio z placem budowy. Drugim powodem stosowania pomiaru wibracji jest dostosowywanie rodzaju i intensywności prac co poziomu zagrożenia. Jeśli więc pomiary wykażą wibracje na zbyt wysokim poziomie, możliwe jest takie ułożenie prac, aby poziom ten odpowiednio zmniejszyć.