Budowa piwnicy w domu jednorodzinnym – wady i zalety

Piwnica

Wiele gotowych projektów domów przewiduje pod budynkiem umieszczenie niewielkiej, jednak głębokiej piwnicy. Przed każdym inwestorem stoi nie lada wyzwanie – podjęcie decyzji, czy zrezygnować z piwnicy, czy może jednak dopłacić za tego typu rozwiązanie.

Zalety posiadania piwnicy

Oczywistym jest, że wykonanie nawet niewielkiego podpiwniczenia pod naszym domem ma wiele zalet. Pierwsza z nich, to zwiększenie powierzchni użytkowej domu, a tym samym zwiększenie przestrzeni do przechowywania rzeczy. Nowoczesne projekty domów zakładają otwarte pomieszczenia, minimalistyczny wystrój oraz aranżację, co sprawia, że nie mamy możliwości umieszczenia maksymalnej ilości szaf i półek do przechowywania.

dom

Nie we wszystkich domach przewidziane są również spiżarki, wtedy też posiadanie piwnicy okazuje się zbawienne. Ponadto, ze względu na naturalnie niższą temperaturę piwnicy (nie ogrzewa się jej, tak jak resztę domu), jest ona doskonałym miejscem do przechowywania rzeczy, które nie mogą być składowane w cieple – zapasów surowej żywności, typu warzywa i owoce, przetwory, wina.

Nie należy zapominać także o roślinach, które powinny zimować w pomieszczeniach – część ozdobnych roślin z ogrodu powinna być wykopana i przechowywana w ciemnym, chłodnym miejscu. Idealnie przystosowanym do tego miejscem jest właśnie piwnica.

Dodatkowo, umieszczenie odpowiednio wysokiej piwnicy poniżej części mieszkalnej, umożliwia zastosowanie grawitacyjnego obiegu ogrzewania centralnego. To znaczy, że w przypadku przerwie w dostawie prądu, nasz dom będzie ogrzewany bez użycia zasilanej elektryczne pompy, jedynie dzięki grawitacji.

Wady posiadania piwnicy

Główną wadą posiadania piwnicy, jest duży koszt jej wybudowania. Zarówno na etapie projektowania, jak i w trakcie samej realizacji, inwestycja ta zwiększa znacząco koszt całej budowy. Firmy budowlane zazwyczaj wskazują, że wykonanie podpiwniczenia kosztuje w przybliżeniu tyle samo, co cały parter budynku. Ponadto, może się zdarzyć, że podczas wykopywania dołu pod piwnicę okaże się, że wody gruntowe są w ziemi na zbyt płytkiej głębokości.

Należy wtedy przygotować specjalne odwodnienie – opaskę drenażową wokół domu, albo też umieścić piwnicę i cały dom na ruchomej płycie, dla której nie będą stanowić przeszkody wody gruntowe. Niestety rozwiązania takie podnoszą znacząco koszt wybudowania piwnicy.

Planując podpiwniczenie należy przewidzieć jego skomunikowanie z resztą budynku i podwórka – wewnątrz budynku powinny się znaleźć schody, dobrze jest także zaplanować schody zewnętrzne, aby wygodnie wchodzić z podwórka do piwnicy. Warto także wykonać od razu przy wykonywaniu więźby i połaci dachowej niewielki daszek osłaniający wejście zewnętrzne. Przemyśleć należy także kwestię ewentualnych okienek bądź zsypów – umożliwi to wietrzenie pomieszczeń oraz łatwe zrzucanie np. materiałów opałowych do piwnicy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *