Funkcjonalna kuchnia w małym mieszkaniu

funkcjonalna kuchnia

Na funkcjonalność kuchni nie wpływa wyłącznie powierzchnia tego pomieszczenia. Oczywiście większe wnętrze łatwiej urządzić, choć i w takich przypadkach zdarzają się błędy rzutujące na komfortowe korzystanie z kuchni. Jej aranżacja wymaga bowiem wiedzy na temat wyboru sprzętów, ich ustawienia, a także dobierania dodatków. Zwłaszcza mała kuchnia skorzysta na profesjonalnej i przemyślanej aranżacji.

Mała kuchnia w salonie

Wiele współczesnych mieszkań wyposażonych jest w salon z aneksem kuchennym. Takie rozwiązanie umożliwia optyczne powiększenie wnętrza, a do tego jest sposobem na uczynienie z kuchni bardziej funkcjonalnego miejsca. Jeżeli nie mieści się w niej stół, wówczas można postawić go w salonie.

Dodatkowo zamiast ściany dzielącej te pomieszczenia umieszcza się praktyczny barek. Może on spełniać rolę stołu, naturalnej granicy, ale pomieści także kilka szafek. Jak wiadomo niewielka kuchnia w mieszkaniu wymaga ograniczenia liczby mebli, więc dodatkowe miejsce na naczynia zawsze się przyda. Liczne zalety połączenia salonu i kuchni sprawiają, że deweloperzy chętnie proponują takie rozwiązania swoim klientom. Niekiedy inwestorzy sami proszą też o wyburzenie ściany. Warto rozważyć i sprawdzić taką możliwość przed rozpoczęciem aranżowania kuchni.

Meble do małej kuchni

Mała kuchnia to często wnętrze o prostokątnym kształcie. Jeżeli pomieszczenie to ma około dwóch metrów szerokości, wówczas meble i sprzęty powinny znaleźć się pod jedną ścianą. Ewentualnie można zdecydować się na ustawienie w kształcie litery L. Ważne jest natomiast to, aby do każdej szafki, piekarnika, zmywarki czy lodówki mieć swobodny dostęp. Tylko wówczas kuchnia w mieszkaniu będzie funkcjonalnym miejscem.

Warto postawić także na praktyczne szafki wiszące i otwierane do góry. Ciekawą alternatywą są również otwarte półki. Można tam trzymać zarówno zastawę stołową, jak i wiele produktów spożywczych. Czynią z kuchni bardziej otwarte pomieszczenie.

Kolorowa kuchnia w mieszkaniu

Nieduża kuchnia powinna być jasna. Stonowana kolorystyka ścian i wyposażenia sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe. Aby uniknąć monotonii, warto jednak dopasować bardziej wyraziste dodatki. Powiesić kolorowy obraz, postawić na parapecie rzucający się w oczy wazon, wybrać panele szklane czy fototapetę w dynamicznych barwach.

Jeżeli kuchnia jest połączona z salonem, można zadbać o jej wyróżnienia poprzez zastosowanie innych kolorów. Niektórzy projektanci radzą, aby kontrast nie byłby zbyt duży, a poszczególne pomieszczenia wzajemnie się uzupełniały. Można jednak spotkać także projekty oparte na zupełnie odmiennych kolorach w kuchni i w salonie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *