Jak optycznie powiększyć małą kuchnię

kuchnia w mieszkaniu

Jeżeli zdecydowaliście się na zakup małego mieszkania, powierzchnia kuchni z pewnością też będzie niewielka. Może stanowić to problem – już sama ilość mebli i sprzętów, które powinny zmieścić się w tym pomieszczeniu może przyprawić o zawrót głowy. Na szczęście istnieją sposoby na sprytne zagospodarowanie przestrzeni, aby kuchnia w mieszkaniu o małym metrażu sprawiała wrażenie większej niż w rzeczywistości.

Mała powierzchnia a kolory

Nie od dziś wiadomo, że jasne kolory przyczyniają się do optycznego powiększenia przestrzeni. Dobrym pomysłem będzie więc zdecydowanie się na biel, beż, czy modne ostatnio jasne odcienie błękitu. Niektórzy projektanci wnętrz sugerują, że można wybrać bardziej zdecydowany kolor dla jednej ze ścian, co przyczyni się do powstania wrażenia głębi w pomieszczeniu.

Warto zdecydować się na jasne kolory także na podłogach. Pamiętaj, że znaczenie może mieć nie tylko barwa, ale i faktura materiałów. Wybranie mebli na wysoki pomysł również może przyczynić się do optycznego powiększenia przestrzeni.

Mała kuchnia w mieszkaniu – pomysły

Niewielka kuchnia będzie sprawiała wrażenie jeszcze mniejszej, jeżeli jest zamkniętym pomieszczeniem. Jeśli więc jesteś w trakcie remontu i możesz sobie pozwolić na radykalne zmiany, zastanów się nad otwarciem jej na salon lub jadalnię. Dzięki temu zatrze się nieco granica pomiędzy kuchnią, a resztą domu, szczególnie, jeżeli w obu pomieszczeniach zdecydujesz się na ten sam kolor ścian lub podłóg albo meble w zbliżonych odcieniach. Jeżeli chodzi o kwestie praktyczne, standardową głębokością dla kuchennych mebli czy blatów jest 60 cm, ale w niektórych przypadkach może się sprawdzić zwiększenie tej odległości. Dzięki temu możesz zyskać dodatkową przestrzeń.

Jak wybrać meble?

W małej kuchni warto całkowicie wykorzystać dostępną przestrzeń. Najlepszym pomysłem będzie jednak rezygnacja z popularnych szafek wiszących na rzecz półek. Meble, pokrywające ściany od góry do dołu, mogą być wizualnie bardzo przytłaczające. Jeżeli jednak uznasz, że szafki będą konieczne, zwróć szczególną uwagę na kolory i materiały. Wrażenie zagracenia można nieco zniwelować, decydując się na górne szafy w kolorze ścian, albo zdecydować się na szkło czy inne przezroczyste lub półprzezroczyste tworzywo. Jeżeli chodzi o inne meble, na pewno warto zagracić pomieszczenia – wyda się ono jeszcze mniejsze. Na szczęście i na to są sposoby. Przykładowo, jeśli potrzebujesz stołu, możesz zdecydować się na ruchomy, składany blat, który w razie potrzeby możesz złożyć.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *