Parkiet czy panele – Co wybrać?

Odpowiednio wybrana podłoga to podstawa każdego wnętrza. Urządzając dom, większość osób zastanawia się przede wszystkim nad tym, czy zdecydować się na panele, czy parkiet. Wybór z pewnością nie jest prosty, ponieważ zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie jest niezwykle praktyczne. Drewno od bardzo dawna cenione jest głównie ze względu na swoją trwałość oraz naturalne piękno. Na co zatem się zdecydować? Które rozwiązanie okaże się najlepsze?

Parkiet czy panele?

Wybór z pewnością nie jest łatwy, ponieważ zarówno panele, jak i parkiet posiadają pewne zalety oraz wady. Ważne jest przede wszystkim to, aby materiał wykonania był wysokiej jakości, a dane rozwiązanie idealnie wkomponowało się w ogólną aranżację danego pomieszczenia.

Parkiet w mieszkaniu

Parkiet można układać w przeróżne wzory takie jak np. jodełka. Jest ona najczęściej wykonany z twardych gatunków drewna takich jak dąb, buk oraz klon. W dużym skrócie można powiedzieć, iż są to lite deszczułki z wyprofilowanym fryzem połączenia wpust-wypust. Takie rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach.

Parkiet

Parkiet

Panele w mieszkaniu

Coraz większa liczba osób decyduje się na panele w mieszkaniu, ponieważ są one bardzo szybkie w montażu i nie jest konieczne ich wykańczanie, co znacząco odróżnia je od parkietu. Składają się one zazwyczaj z trzech wart i idealnie pasują do każdego nowoczesnego wnętrza.

Zalety i wady parkietu

Zdecydowaną zaletą parkietu jest przede wszystkim to, iż lite drewno, z którego są wykonane, jest niezwykle trwałe, nie uczula i stanowi bardzo dobrą izolację termiczną. Jeśli parkiet jest dobrze konserwowany, to może wytrzymać nawet 50 lat. Wadą takiego rozwiązania jest niestety fakt, iż drewno nie jest najlepszym izolatorem akustycznym, ponieważ słychać na nim każdy postawiony krok.

Zalety i wady paneli

Zaletą paneli jest głównie to, iż nie wymagają one lakierowania oraz są łatwe i szybkie w montażu. Można je umieścić nawet na ogrzewaniu podłogowym, co odróżnia je znacząco od parkietu. Ich główną wadą jest to, iż na łączeniach mogą trzeszczeć i są narażone na wchłanianie wilgoci.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *