Po co jest wentylacja i jakie są jej zalety?

Profesjonalnie zaprojektowany system wentylacji w mieszkaniu stoi nie tylko na straży bezpieczeństwa, ale również ma za zadanie poprawić komfort naszego codziennego życia. Wentylacja idealnie sprawdzi się nie tylko w mieszkaniach prywatnych, ale również w biurach i pomieszczeniach użyteczności publicznej. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jakie są największe zalety wentylacji.

Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna – największe zalety

W dzisiejszych czasach możemy spotkać się z wentylacją mechaniczną i grawitacyjną. Jeżeli chodzi o tą pierwszą, to jej największą zaletą jest to, że nie jest ona zależna od warunków atmosferycznych i co najważniejsze, że można ją swobodnie i precyzyjnie kontrolować. Dzięki wentylacji mechanicznej możemy zaoszczędzić masę pieniędzy na ogrzewaniu w porze zimowej i co najważniejsze poprawić komfort swojego życia latem w bardzo upale dni. W przypadku budowy nowego domu bardzo dużą zaletą wentylacji mechanicznej jest również brak konieczności stawiania specjalnych kominów wentylacyjnych.

Jeżeli chodzi o wentylację grawitacyjną, to jej największą zaletą jest to że pracuje bardzo cicho, działa samoczynnie (nie wymaga zasilania) oraz to że jej wykonanie jest tanie i proste, zwłaszcza jak posiada się dobrze zaprojektowany system wentylacji. Wentylacja grawitacyjna to doskonała propozycja przede wszystkim dla tych osób, które korzystają z kotłowni z kotłami o otwartej komorze spalania. Wentylacja grawitacyjna zalecana jest wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko wycieku gazu.

Projektowanie wentylacji – o czym pamiętać?

Wentylacja w dzisiejszych czasach jest wspaniałym pomysłem na oszczędny i zdrowy dom. Podstawowym warunkiem jej poprawnego działania jest dobry projekt oraz fachowe wykonanie. Przed rozpoczęciem budowy domu warto więc porządnie przemyśleć projekt wentylacji, dzięki czemu w 100% będzie można wykorzystać jej olbrzymi potencjał. Warto skorzystać z pomocy doświadczonej ekipy, która oferuje projektowanie wentylacji, ponieważ wszelkie późniejsze przeróbki są nie tylko bardzo kłopotliwe, ale przede wszystkim kosztowne.

W pierwszej kolejności warto inwestować w ciche systemy, które są gwarancją komfortowego użytkowania. Po dokładnym zaplanowaniu układu poszczególnych kanałów, warto precyzyjnie obliczyć opory spowodowane przez kanały. Dzięki dokładnym informacjom o zrównoważeniu przepływu powietrza, będziemy mogli dobrać odpowiednią centralę. Precyzyjne zrównoważenie oporów w kanałach wentylacyjnych jest jednym z kluczowych zadań projektanta wentylacji. Bez tej czynności powietrze nigdy nie będzie prawidłowo rozprowadzane po naszym mieszkaniu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *