Wentylacja łazienki – jak zadbać o prawidłową wymianę powietrza?

Wentylacja w łazience to spore wyzwanie. Zwłaszcza, gdy nie mamy w niej okna. Co często ma miejsce choćby w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Jednak nawet w przypadku łazienek z oknami, czasem ich otworzenie nie sprawia, że para po gorącej kąpieli natychmiastowo znika z luster. W przypadku, gdy jej usunięcie trwa dłużej, wilgoć osadza się na łazienkowym wyposażeniu, a także samych ścianach. To w rezultacie prowadzić może do pojawienia się grzyba i pleśni.

wentylacja w lazience

Łazienka w mieszkaniu

Niebezpieczny grzyb

Wysoka temperatura (20-35 stopni) to idealne środowisko do rozwoju grzybów i pleśni. Ich pojawienie się może powodować zatrucie powietrza niebezpiecznymi cząsteczkami, które mogą powodować liczne schorzenia i choroby. Toksyny wydzielane przez grzyby znacząco obniżają odporność organizmu, a także działają rakotwórczo.

Jak pozbyć się wilgoci?

Usunięcie wilgoci z łazienki możliwe jest poprzez powietrze. W ramach przepisów obowiązkowe jest umieszczenie w tym pomieszczeniu wentylacji wywiewnej. Może być ona w postaci wentylatora mechanicznego lub naturalnego. Wentylatory łazienkowe (np. wentylator AERO DK) potrafią szybciej radzić sobie z nagromadzoną w pomieszczeniu wilgocią, a tym samym przeciwdziałać pojawieniu się grzybów i pleśni.

Rozwiązaniem, które spotykamy w domach najczęściej jest wentylacja grawitacyjna. To miejsce, gdzie powietrze wlatuje do głównego komina, a różnica temperatur (pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem domu) powoduje pojawienie się naturalnego ciągu kominowego. Aby ten rodzaj wentylacji działał poprawnie, a do środka domu dostawało się świeże powietrze, niezbędna jest odpowiednia ilość kanałów wentylacyjnych.

Kiedy zwykły komin nie wystarcza

W niektórych domach zwykła wentylacja grawitacyjna nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wpływ na to zjawisko mają warunki pogodowe utrzymujące się na zewnątrz – mała różnica temperatur, niekorzystny dla wywołania ciągu kierunek wiatru. Taka sytuacja zdarza się również, gdy komin jest zbyt niski.

Gdy usunięcie pary wodnej jest niemożliwe poprzez wentylację grawitacyjną, niezbędna będzie instalacja wentylatora wyciągowego. Wentylatory łazienkowe dobiera się pod kątem ich możliwości względem natężenia powietrza. W sklepach znaleźć można takie, które mają przepuszczalność 100-250m3/h. Gdy łazienka nie liczy sobie więcej niż 6 m2 100m3/h będzie w zupełności wystarczająca. Wraz ze wzrostem jej powierzchni zaleca się również montaż wentylatora o większym natężeniu. Większa moc wentylatora oznacza szybsze usuwanie pary z łazienki, ale również jego głośniejszą pracę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *