Wiosenne prace w ogrodzie

Posiadanie ładnego, efektownego ogrodu, który będzie robił wrażenie na domownikach oraz gościach podczas letnich miesięcy związane jest z odpowiednim przygotowaniem go do nowego sezonu. Początek wiosny jest idealną porą na uporządkowanie ogrodu i posadzenie nowych roślin. Zastanawiasz się, co dokładnie powinieneś zrobić, aby efekty Twoich prac były satysfakcjonujące? Poniższy artykuł z pewnością Ci to ułatwi.

Pozbywamy się zimowych zabezpieczeń

Kiedy ustępują mrozy, a na niebie pojawiają się coraz cieplejsze promienie słoneczne, należy zdjąć z krzewów oraz młodych drzew wszystkie osłony, jakie chroniły je w ciągu zimowych miesięcy. Ułatwi to roślinom dostęp do słońca i pozytywnie wpłynie na ich rozwój. Warto regularnie śledzić przewidywaną temperaturę. Może się bowiem okazać, że nastąpi jej chwilowy gwałtowny spadek, a osłony trzeba będzie założyć ponownie.

Trawnik na wiosnę

Topniejący śnieg odsłania zniszczony i nieatrakcyjnie prezentujący się trawnik. Wiosna to idealny moment na usunięcie z jego powierzchni śmieci, gałęzi, liści oraz suchej trawy. Po wykonaniu tej czynności warto napowietrzyć trawnik, używając do tego celu aeratora. Polecane jest również jego użyźnienie za pomocą specjalnych nawozów do trawników, jakie można dostać w ogrodniczych sklepach. Jeśli w trawniku pojawiły się ubytki, to doskonały moment na obsiew nasionami mieszanki traw.

Pielęgnacja drzew, krzewów i kwiatów

Rozwojowi drzew i krzewów sprzyja nawożenie. Warto zaopatrzyć się w odpowiednio dobrane nawozy – najlepiej nawóz organiczny w postaci kompostu lub wieloskładnikowy nawóz mineralny. W marcu lub na początku kwietna rozpoczyna się czas przycinania i formowania roślin. Warto zaczekać z tą czynnością do momentu, aż mrozy ustąpią całkowicie. Zbyt wczesne cięcie pędów, może powodować ich osłabienie i większą podatność na choroby. Cięciu w tym okresie podlegają np. tawuły, hortensje, pięciorniki, derenie, budleje i inne. Podczas przycinania usunąć należy stare i zbyt gęsto rosnące gałęzie. Pozwoli to roślinom na bujniejszy wzrost i obfitsze kwitnienie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *