Dom za 100 tys – czy to możliwe?

Kolumny prefabrykowane

Do jednych z najbardziej powszechnych marzeń należy z pewnością to o własnym domu. Niesie ono ze sobą gwarancję prywatności i własnej przestrzeni, w której możemy zaszyć się i spokojnie spędzać czas. Największą przeszkodą na drodze do realizacji tych pragnień są niestety pieniądze. Dom za 100 tysięcy wydaje się w tej sytuacji o wiele bardziej osiągalny niż ten za 200 czy 300 tys. Czy coś takiego jest realne?

Zgromadzenie kilkuset tysięcy złotych na wybudowanie własnego domu jest dla większości Polaków, przy panujących w naszym kraju zarobkach, praktycznie nieosiągalne. Nie dziwi więc zatem popularność kredytów bankowych na budowę domu. Nie każdy jednak taki kredyt dostanie. A poza tym coraz więcej osób po prostu boi się podejmować kilkudziesięcioletnie zobowiązanie finansowe w tak niepewnych pod względem pracy i zarobków czasach.

Nic więc dziwnego, że szukane są rozwiązania, które pozwolą wybudować dom jak najmniejszym kosztem. Czy jednak dom za 100 tys to coś realnego, czy tylko sprytny slogan biur architektonicznych, które chcą sprzedać projekty domów swojego autorstwa.

Tani dom – ale jaki dom?

Większość budowlańców wyśmieje pomysł postawienia domu za taką sumę i stwierdzi, że nie jest to możliwe. Oczywiście, jeśli marzy nam się komfortowo wyposażona willa o powierzchni użytkowej w granicach 200 m2, to kwota 100 tysięcy może starczyć co najwyżej na fundamenty i kilka ścian zewnętrznych.

W sytuacji, gdy jesteśmy jednak gotowi na szereg kompromisów, obejmujących metraż powierzchni użytkowej, a także zastosowanie nowoczesnej technologi budowy albo samodzielne zakasanie rękawów do pracy, to okazać się może, że ten dom za sto tysięcy to jednak nie taka mrzonka, jak mogłoby się wydawać.

Istnieją obecnie projekty małometrażowych domów modułowych, których koszt pod klucz można zamknąć w 100 tys zł. Są to obiekty, w których dostępna przestrzeń została zaprojektowana niezwykle funkcjonalnie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że są to domy o powierzchni nieprzekraczającej 70 m2, które dla dużej rodziny mogą być zbyt małe.

Samodzielna budowa domu za sto tysięcy

Innym rozwiązaniem pozwalającym zbudować nieco większy dom (ale bez szaleństw z metrażem) w niskiej cenie jest samodzielna budowa. Do tego jednak niezbędna jest wiedza z dziedziny budownictwa, a także czas oraz pomocne ręce, które będą wspierać nasze wysiłki.

Oczywiście, jeśli chcemy się zmieścić w 100 tysiącach złotych, możemy zapomnieć o wysokich standardach wykończenia i musimy mocno zacisnąć pasa przy wyborze materiałów budowlanych. Wykonując wszystkie prace samodzielnie, może nam się udać budowa domu za kwotę równą lub zbliżoną do stu tysięcy.

Pytanie jednak brzmi, kto posiada takie umiejętności i wiedzę, aby samodzielnie wznieść dom i wykonać w nim wszystkie niezbędne instalacje? Chyba jedynie osoba, która sama ma firmę budowlaną albo może liczyć na bezinteresowną pomoc znajomych budowlańców. W innym przypadku jest to niestety praktycznie niewykonalne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *