Jaki system budowy domu wybrać – gospodarczy czy z udziałem firmy budowlanej?

Wszystkie inwestycje budowlane wiążą się z wysokimi kosztami. Jakby nie było, jest przy tym nie tylko sporo pracy, ale także potrzebne są również różnego rodzaju materiały, które summa summarum do najtańszych nie należą. Z tego powodu najwięcej możemy zaoszczędzić na robociźnie, wystarczy zdecydować się na gospodarczą metodę budowy. Czy jednak zawsze jest ona tak korzystna, jak się nam na początku wydaje?

Alternatywą jest zatrudnienie firmy budowlanej, która zrealizuje całą inwestycję w sposób kompleksowy, czyli od fundamentów po sam dach. Niestety takie rozwiązanie do najtańszych nie należy. Z drugiej strony, przy budowie domu nie ma miejsca na żadne błędy i pomyłki, bo będziemy za nie płacić przez wszystkie kolejne lata jego użytkowania. Co zatem zrobić?

System gospodarczy budowy domu

Zanim zdecydujemy się na jedno z tych dwóch rozwiązań, warto dowiedzieć się, na czym tak naprawdę polega budowa domu sposobem gospodarczym. Najbardziej charakterystyczną cechą tej metody jest fakt, że to na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność za całą inwestycję. I nie chodzi tutaj o to, że samodzielnie kopiemy fundamenty czy stawiamy ściany, choć oczywiście można tak robić. Przede wszystkim budowa w systemie gospodarczym polega na samodzielnej organizacji wszystkich etapów budowy, jej pilnowanie, a także zakupie wszystkich niezbędnych materiałów.

Pomocnicy do pracy

Budując gospodarczo, możemy korzystać z pomocy wybranych przez nas do poszczególnych robót ekip budowlanych. Liczyć się musimy jednak z okresowymi przestojami, ponieważ niezwykle trudno jest zgrać terminowo wszystkich fachowców, tak aby po skończeniu jednych prac, można zacząć realizować kolejne fazy budowy. Z tego powodu system ten zazwyczaj przedłuża cały proces realizacji. Dla inwestorów, którzy budują za własną gotówkę i niestety nie posiadają całego, potrzebnego kapitału, jest to oczywiście korzystne, ponieważ mogą dostosować tempo budowy do swoich możliwości finansowych.

Jeśli jednak środki na budowę są dostępne, to takie jej przedłużanie może paradoksalnie zwiększyć końcowe koszty budowy. Co istotne, pamiętać należy również o pewnym ważnym aspekcie, którym jest czas. Zajmowanie się budową własnego domu jest bowiem jak praca na drugi etat. Dlatego też musimy zdawać sobie sprawę z konieczności pogodzenia nowych obowiązków z naszą pracą oraz życiem prywatnym. W efekcie, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie czynniki związane z systemem gospodarczym, może się okazać, że wcale nie jest on dużo tańszy od skorzystania z oferty firmy budowlanej.

Jak wygląda kompleksowa budowa na zlecenie?

Korzystając z oferty firmy, przestają nas obchodzić prace budowlane. Czekamy po prostu na efekty prac fachowców. Nie znaczy to wcale, że nie powinniśmy kontrolować poczynań budowlańców, jednak nie musimy się już martwić takimi kwestiami jak poszukanie materiałów na budowę, utrzymanie harmonogramu prac czy nawet rozglądanie się za kolejną ekipą, która pomoże nam w realizacji kolejnych etapów inwestycji.

Kompleksowa realizacja budowy domu to najwygodniejszy sposób na szybkie i profesjonalne postawienie swoich wymarzonych czterech kątów. Niestety nie ma nic za darmo. Dobre firmy cenią swoje usługi, co stanowi najczęstszą przyczynę wybierania opcji z systemem gospodarczym.

Co wybrać?

Statystyki pokazują, że w Polsce oba systemy budowania domów mają niemalże tyle samo zwolenników, czyli jedna połowa domów stawianych jest przez profesjonalne firmy, a druga połowa przez inwestorów prywatnych. To, jaki system wybierzemy, podyktowane jest głównie kosztami. Jeśli posiadamy odpowiednie środki, to warto zdecydować się na firmę. Natomiast system gospodarczy doskonale nadaje się dla budowania domu etapami, kiedy rozciągnięcie w czasie jest konieczne do zgromadzenia niezbędnych do ukończenia budowy pieniędzy. Każda budowa wiąże się też z kosztem sprzętu budowlanego i jego częściami, jak np. części jcb.

Comments

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *