Budowa energooszczędnego domu

Jak płacić niższe rachunki za ogrzewanie. Nowoczesne rozwiązania w domach energooszczędnych

Perspektywa niższych rachunków za energię elektryczną jest kusząca niemal dla każdego. Poniżej przedstawiamy jak to osiągnąć decydując się na budowę domu energooszczędnego.

Dom energooszczędny- czyli jaki?

Dom energooszczędny zaczyna się już na etapie projektowania. Na pytanie jak oszczędzać energię w domu odpowiedź jest prosta. Trzeba maksymalnie wykorzystać naturalne warunki zastane na działce. Strona północna jest najmniej nasłoneczniona. Dlatego też od strony północnej najlepiej projektować pomieszczenia gospodarcze, garaże, schowki czy klatkę schodową.

Pomieszczenia przynależące do strefy dziennej najlepiej projektować od strony południowej. W ten sposób można uzyskać niższe rachunki za ogrzewanie. Promienie słoneczne nie tylko doświetlą ale również dogrzeją budynek. Ważna jest również bryła budynku. Powinna być jak najprostsza, bez zbędnych załamań w budynku, z prostym najlepiej dwuspadowym dachem. Przy dobrej izolacji termicznej ucieczka ciepła będzie równa zeru.

Skąd czerpać energię dla domu

Domy energooszczędne to domy czerpiące energię z odnawialnych źródeł- powietrza, słońca a nawet powietrza. Najpopularniejszymi rozwiązaniami w domach energooszczędnych są pompy ciepła oraz kolektory słoneczne. Energia pozyskana za pomocą pompy ciepła służy do ogrzania budynku natomiast energia pozyskana przy pomocy kolektorów słonecznych do ogrzania ciepłej wody użytkowej.

W naszych warunkach klimatycznych najczęściej stosowanym modelem pompy ciepła jest ten pozyskujący wodę z powietrza. Niestety efektywność tego rozwiązania uzależniona jest od panujących warunków atmosferycznych. Gdy panują niskie temperatury pompa nie jest już tak wydajna. Darmową energię za pomocą pompy ciepła można też pozyskiwać z ziemi i wody gruntowej.

Na minus pompy ciepła pozyskującej energię z wody przemawia koszt montażu oraz konserwacji urządzenia. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest więc zastosowanie kolektorów słonecznych. Dzięki nim można cieszyć się niemal przez cały rok ciepłą wodą użytkową. Darmowe źródła energii pozwolą skutecznie obniżyć rachunki za ogrzewanie czy użytkowanie ciepłej wody użytkowej.

Energooszczędny dom

Energooszczędny dom

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *