Technologia budowy domu szkieletowego
Budowa i zalety domów szkieletowych
Technologia budowy domu szkieletowego przywędrowała do nas zza oceanu. Amerykanie, Kanadyjczycy czy mieszkańcy północnej Skandynawii budują domy wyłącznie w oparciu o technologię szkieletową. Prace na mokro ograniczone są do niezbędnego minimum- do wylania fundamentów.
Etapy budowy domu szkieletowego
Polega na zbudowaniu konstrukcji budynku z drewna. Najczęściej do budowy domów w technologii szkieletowej stosuje się drewno świerkowego bądź sosnowe. Konstrukcję na początku wypełnia się warstwą izolacyjną. W domach drewnianych w przeciwieństwie do domów murowanych najczęściej stosuje się wełnę mineralną. Specjalnym poszyciem zabezpiecza się ją od zewnątrz i wewnątrz.
Konstrukcję domu drewnianego stanowią specjalnie przygotowane deski o odpowiedniej grubości, szerokości i rozstawie. Rzecz jasna pozostawia się miejsce na otwory okienne i drzwiowe. Stropy, jak również podłogi układa się również z desek. Zewnętrzne jak i wewnętrzne poszycie budynku wykańcza się przy pomocy płyt OSB.
Dodatkowo budowa domów szkieletowych wymaga zastosowania izolacji przeciwwilgociowej. W tym celu stosuje się warstwę paroizolacyjną. Więźba gotowa może być przygotowana wcześniej w fabryce. Z tak uzyskanych gotowych elementów buduje się pokrycie dachowe.
Zalety budowy domów szkieletowych
Technologia budowy domów szkieletowych pozwala na wznoszenie budynku w maksymalnie szybkim tempie. Prace mokre ograniczają się do niezbędnego minimum- wylania fundamentów. Ze względu na lekką konstrukcję budynku coraz częściej inwestorzy stosują płytę fundamentową.
Na plus trzeba również dodać niski koszt inwestycji. Technologia budowy domów szkieletowych coraz bardziej upowszechnia się w Polsce. Istnieje coraz więcej firm specjalizujących się w budowie tego typu domów.
Dzięki czemu indywidualni inwestorzy mogą cieszyć się zdecydowanie niższą ceną wznoszenia tego typu budynków. W przyszłości o wiele też łatwiej tego typu dom zmodernizować- dobudować, czy zmienić jego kształt. W domach drewnianych dzięki cienkim ścianom mamy do dyspozycji zdecydowanie większa powierzchnię użytkową niż w domach murowanych.