Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego komina?

komin

Komin w domu spełnia ważne funkcje. Odprowadza produkty spalania bezpiecznie na zewnątrz. Często jest częścią systemu grzewczego, który z siecią kanałów wentylacyjnych dostarcza podgrzane powietrze do wszystkich pomieszczeń w domu. Kominy różnią się od siebie zastosowaniem tak, jak różnią się piece, kominki oraz materiały w nich spalane. Dlatego tak ważne jest, aby komin był wykonany z materiałów adekwatnych do jego praktycznego zastosowania.

Nowoczesne systemy kominowe

Współczesna inżynieria proponuje przeróżne wkłady kominowe. Standardowe kominy z cegły mają wiele wad. Zajmują więcej przestrzeni i wymagają więcej materiałów do ich utworzenia. Spełniają zwykle pojedyncze ograniczone funkcje. Łatwiej osadza się na nich sadza i inne produkty wymiany gazowej ze spalania. W końcu ich trwałość nie jest porównywalna z najnowszymi materiałami stosowanymi na rynku. Dlatego kominy z cegły wypalanej odchodzą powoli w zapomnienie i wypierane są stopniowo przez ceramiczne wkłady kominowe. Te świetnie sprawdzają się w odprowadzaniu spalin czy gorącego powietrza. Nierzadkie bowiem jest, że współcześnie kominy są wielofunkcyjne (wielokanałowe). Kominy wentylacyjne ponadto mogą spełniać funkcje usprawniające działanie całości systemu, jeżeli zostaną na nich postawione wytwarzające podciśnienie nasady kominowe.

Jeżeli w kotłach pali się materiałami palnymi takimi jak olej czy gaz często wymagane jest, by wkład kominowy wykonany był ze stali kwasoodpornej. Niestety wytworzone przez te materiały spaliny są silnie niszczące dla większości powierzchni. Nie obawiajmy się jednak zawiłości technicznych. Przecież w instalacji i doborze odpowiedniego systemu pomoże nam specjalistyczna firma. Wyczerpująca zagadnienie rozmowa z instalatorem specjalistą, powinna rozjaśnić nasze wątpliwości. Dla bezpieczeństwa warto taką decyzję skonsultować z paroma kolejnymi firmami czy fachowcami. Jeżeli dokonamy właściwego wyboru, to w perspektywie lat czekają nas spore oszczędności na naprawach czy oczyszczaniu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *