Jak podłączyć rozdzielnię elektryczną?

rozdzielnia elektryczna

Prąd to w dzisiejszych czasach zupełna podstawa, a każdy budynek, w którym korzysta się za energii elektrycznej, powinien mieć obowiązkowo zainstalowaną rozdzielnię elektryczną, nazywaną często także skrzynką rozdzielczą. Jak prawidłowo ją podłączyć i co warto o niej wiedzieć? Oto garść najbardziej użytecznych informacji na ten temat.

Rodzaje rozdzielni elektrycznej

Przede wszystkim warto powiedzieć, że nie wszystkie rozdzielnie są takie same. Dawniej przeważał tylko jeden model, w którym zazwyczaj występowały trzy bezpieczniki. Dziś na rynku dostępne są skrzynki różnej wielkości, o różnej ilości i różnym rodzaju komponentów. Zasadniczo jednak wyróżniamy dwa typy skrzynek. Jest to rozdzielenia elektryczna podtynkowa i rozdzielenia elektryczna natynkowa. Czym różnią się one od siebie?

rozdzielnia elektryczna

Rozdzielenia elektryczna natynkowa

Natynkową rozdzielnię, jak sama nazwa wskazuje, montuje się na tynk, a więc na ścianę. Nie jest to szczególnie skomplikowane. Wymaga jedynie wiertarki i kołków, które często znaleźć można w zestawie ze skrzynką. Taka rozdzielnia elektryczna jest jednak coraz mniej popularna w domach prywatnych, ponieważ nie wygląda ona szczególnie estetycznie.

Rozdzielnia elektryczna podtynkowa

Podtynkowe rozdzielnie są o wiele bardziej estetyczne, ponieważ wystają one ponad lico ściany jedynie 2 do 40 mm, w zależności od rozmiarów skrzynki. Montaż tego typu wymaga już jednak większych zabiegów, ponieważ należy zrobić właściwej wielkości otwór w ścianie, a następnie umieścić w nim skrzynkę na przykład przy pomocy pianki lub zaprawy gipsowej.

Jak wybrać miejsce?

Podłączenie rozdzielni elektrycznej musi wiązać się z konkretnym miejscem. Przede wszystkim należy oddalić ją od rur wodociągowych na odległość dwóch metrów oraz pół metra od gazomierzy. Trzeba umieścić ją w miejscu łatwo dostępnym, jednak raczej nie na widoku, ze względu na kwestie estetyczne.

Jak bezpiecznie podłączyć rozdzielnię?

Aby bezpiecznie podłączyć rozdzielnię elektryczną warto pamiętać o kilku szczegółach i podstawowych zasadach. Jak już zostało wspomniane wcześniej, trzeba pamiętać o gazomierzach i wodociągach. Jednak to jeszcze nie wszystko. Rozdzielnie montuje się na wysokości co najmniej pół metra ponad podłogą. Trzeba także pamiętać o tym, by zamontować ją tak, by był do niej łatwy dostęp oraz by drzwiczki dobrze się otwierały.

Na koniec warto także pamiętać o tym, że każda taka rozdzielnia przed użyciem powinna koniecznie otrzymać odpowiedni certyfikat oraz posiadać deklarację zgodności a normami polskimi.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *