Jak dobrze zaplanować pomieszczenia w swoim domu?

Planowanie układu naszego domu jest oczywiście zadaniem wymagającym i wcale nie łatwym. Często zastanawiamy się gdzie powinniśmy umieścić kuchnię, a gdzie łazienkę? Dobry plan naszego domu charakteryzować się będzie przede wszystkim funkcjonalnym układem pomieszczeń.

Jakie pomieszczenia muszą znaleźć się w domu?

Niewątpliwie w każdym domu musi znaleźć się łazienka, kuchnia, salon, kotłownia i pokoje sypialniane. Ilość pomieszczeń oczywiście uzależniona będzie od wielkości nasze domu. Jeśli istnieje taka możliwość warto, aby w naszym domu znalazło się również pomieszczenie gospodarcze.

Zaoszczędzimy wówczas miejsce, a nasze pranie nie będzie musiało być wywieszane w domu lub na strychu. Decydując się na praktyczne urządzanie domu powinniśmy zastosować oddzielną łazienkę od toalety. Przede wszystkim pozwoli nam to na oddzielenie strefy intymnej od tej funkcjonalnej.

Wnętrza mieszkania

Wnętrza mieszkania

Jak rozplanować położenie pomieszczeń w domu?

Dobrze, aby nasz dom był podzielony na dwie strefy- strefę dzienną i sypialną. Takie rozwiązanie będzie bardzo praktyczne, bowiem w jednej części domu będą znajdować się same sypialnie, a w drugiej salon z kuchnią. Dobrze, aby łazienka była mniej więcej po środku oby stref, wówczas dojście do niej będzie łatwe z jednej jak i z drugiej strony budynku.

Wyodrębniając poszczególne strefy uzyskamy komfortowy podział domu, który w żaden sposób nie będzie wpływać na funkcjonowanie poszczególnych pomieszczeń. Decydując o rozmieszczeniu pomieszczeń warto przede wszystkim pomyśleć o możliwości oszczędzania energii. Takim sposobem najlepiej, aby salon znajdował się od strony południowej- gdzie dostępne jest najwięcej energii słonecznej.

Jeśli mamy taką możliwość najlepiej, aby kuchnia znajdowała się we wschodniej części, natomiast północną możemy przeznaczyć na pomieszczenia gospodarcze. Pamiętajmy, że dobrze rozplanowane pomieszczenia z zachowaniem zasad geograficznym pozwoli nam na zaoszczędzenie energii.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *