Budowa domu z keramzytu

Zalety, wady i koszty budowy domu z keramzytu

Materiał budowlany jakim jest keramzyt to zupełna nowość na polskim rynku budowlanym. Na plus tej technologii wznoszenia domów można zaliczyć szybkość budowy jak również solidność wznoszonego budynku. Wiele wątpliwości dotyczy jednak kosztów budowy. Poniżej przedstawiamy orientacyjne koszty budowy domu z keramzytu.

Budowa domu

Budowa domu

Zalety domu z keramzytu

Cechą charakterystyczną keramzytu jest jego lekkość. W efekcie budowa idzie zdecydowanie szybciej niż przy zastosowaniu bloczków komórkowych. Ponadto keramzyt jest materiałem odpornym na pleść i wilgoć. Tak jak przy budowie domów prefabrykowanych z drewna tak przy budowie domów z keramzytu wszelkie elementy budowlane przygotowywane są w fabryce.

Budowa domu z keramzytu przypomina więc nieco wznoszenie budynków niczym z klocków lego. Gotowe elementy budowlane przywożone są na budowę a wyspecjalizowana ekipa budowlana zabiera się za ich składanie. W efekcie budowa domu z keramzytu zajmuje nie więcej niż kilka tygodni.

Niestety trudno podać uniwersalną cenę budowy domu w tej technologii. Wszystko uzależnione jest od specyfikacji projektowej. Możemy podać jedynie orientacyjne koszty budowlane dla przykładowego budynku o powierzchni 200 nm2 w budynku dwukondygnacyjnym.

Keramzytowe domy- czy to się opłaca?

W pierwszej należy wytyczyć budynek na placu budowy, następnie przeprowadzić roboty ziemne. Popularnym rozwiązaniem w domach z keramzytu jest stosowanie płyty fundamentowej. Można tego dokonać za sprawą lekkości keramzytu. Fundamenty nie muszą charakteryzować się tak dużą nośnością jak w budynkach z cegły czy bloczków komórkowych.

Cena budowy domu z keramzytu jeśli chodzi o fundamenty to wynosi ona mniej więcej 500 zł za 1 mkw. W drugiej kolejności wznoszone są ściany konstrukcyjne budynku. Jak była mowa wcześniej ten etap budowy przebiega bardzo szybko. Wszystkie elementy ścian nośnych i działowych są przygotowywane wcześniej w fabryce.

Do wykonania ścian trzeba też dodać transport, montaż oraz zbrojenie. Możemy przyjąć, że budowa 1 mkw wynosi mniej więcej 180 zł. Podsumowując wszystkie koszty budowy uzyskujemy finalną cenę ok. 110 000 zł za budowę domu do stanu surowego zamkniętego. Gdy dom budowany jest za pomocą kredytu i zależy nam na jak najszybszym zamieszkaniu w nim to budowa domu z keramzytu jest jak najbardziej opłacalna.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *