Kuchnia w kawalerce
Kawalerka to najmniejszy rodzaj lokalu mieszkalnego, który aby był wygodny musi być urządzony w sposób funkcjonalny. Nie lada wyzwaniem jest zmieszczenie na małej przestrzeni wielu różnych funkcji w taki sposób, aby nie zabierać zbyt dużo miejsca. Kuchnia w mieszkaniu o małym metrażu powinna być jak najbardziej kompaktowa i łączyć w sobie jak najwięcej funkcji przy minimalnej powierzchni.
Kuchnia w mieszkaniu o małym metrażu – zdecydować się na aneks czy na osobne pomieszczenie?
Aby kawalerka mogła spełniać wszystkie oczekiwania mieszkańców powinna być urządzona w odpowiedni sposób. Wybierając kawalerkę należy kierować się jej układem funkcjonalnym oraz kwestią ustawności. Tak małe mieszkanie powinno posiadać plan jak najbardziej zbliżony do kwadratu, dzięki czemu łatwiej będzie rozplanować ustawienie poszczególnych elementów w mieszkaniu.
Aby nie zmniejszać przestrzeni, dobrym pomysłem na tak małym metrażu będzie aneks kuchenny, który sprawia wrażenie przestronności. Można oczywiście rozważyć postawienie krótkiej ścianki działowej lub minibarku, aby jednak odgrodzić część kuchenną od części salonowej.
Kuchnia w mieszkaniu powinna być bardzo dobrze przemyślana i zaaranżowana – jeśli nie mamy na nią pomysłu, wówczas dobrze jest zwrócić się o poradę do architekta wnętrz, który ma doświadczenie z małymi powierzchniami i z pewnością urządzi przestrzeń kuchenną w taki sposób, aby była ona idealnie dopasowana do potrzeb mieszkańców.
Kuchnia w mieszkaniu – podstawą są jasne barwy i odpowiednie oświetlenie
Małe mieszkania nie powinny być dodatkowo dzielone za pomocą ścian, ponieważ stają się one wówczas mikroskopijne, mało ustawne i wręcz sprawiają wrażenie klaustrofobiczne. Dużo lepszym pomysłem na wydzielenie odpowiednich przestrzeni w kawalerce jest gra świateł. Nad częścią salonową powinna zawisnąć jedna lampa, natomiast nad częścią kuchenną druga.
Dobrym pomysłem jest także oświetlenie punktowe, które jest zarówno bardzo funkcjonalne jak i estetyczne. Kuchnia w mieszkaniu musi być jasna – w tak małym metrażu należy unikać mebli kuchennych w ciemnych kolorach, które dodatkowo zmniejszają optycznie powierzchnię.
Również ściany powinny być pomalowane jasnymi kolorami – całość będzie wówczas bardziej estetyczna, a kuchnia będzie zapraszać swoim wystrojem do wejścia i przyrządzenia posiłku dla rodziny lub gości. Ponadto do małej kuchni należy wybierać kompaktowe, najlepiej składane meble – idealnym przykładem może być rozkładany stolik śniadaniowy z dwoma, również składanymi krzesłami. W ten sposób po zakończonym posiłku można złożyć meble i i je schować lub krzesełka powiesić na haczykach wystających ze ściany. Prosty i funkcjonalny patent dla małych przestrzeni, który jednocześnie jest bardzo efektowny.