Panele fotowoltaiczne sposobem na obniżenie rachunków

panele fotowoltaiczne rachunki

W ciągu ostatnich lat coraz większą popularnością cieszy się montaż paneli fotowoltaicznych. Nie dzieje się tak bez przyczyny, takie rozwiązanie bowiem zapewni wieloletnie oszczędności w rachunkach za prąd. A biorąc pod uwagę fakt, iż z roku na rok jest on coraz droższy, naprawdę warto zdecydować się na fotowoltaikę. Sama kwota wydana na montaż paneli fotowoltaicznych powinna Ci się zwrócić w ciągu 5-7 lat. Aby tak jednak się stało, panele fotowoltaiczne muszą zostać odpowiednio dobrane.

Jak dobrać panele fotowoltaiczne?

Na rynku dostępne są różne rodzaje paneli fotowoltaicznych (https://sm-project.pl/panele-fotowoltaiczne/). Za najpowszechniejsze uznawane są panele monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz amorficzne. Jeśli chodzi o sprawność, to zdecydowanie najlepszą charakteryzują się panele monokrystaliczne. Osiągają one z reguły wydajność mieszczącą się w granicach 16-20%. Dolna granica wydajności paneli monokrystalicznych jest zarazem górną paneli polikrystalicznych, ich sprawność sytuuje się bowiem na poziomie 14-16%. Najniższa wydajność z omawianych tutaj rodzajów paneli fotowoltaicznych cechuje panele amorficzne, a wynosi ona jedynie 6-10%. Jak dobrać panele fotowoltaiczne? Ważne jest, by na początku zrobić analizę zapotrzebowania energetycznego, następnie wyznaczyć cele energetyczne i wreszcie sprawdzić warunki instalacyjne.

Montaż paneli fotowoltaicznych – podstawowe informacje

Montaż paneli fotowoltaicznych może być wykonywany zarówno na dachach, jak i na specjalnych instalacjach naziemnych. Warto zauważyć, że ogromny wpływ na wydajność instalacji fotowoltaicznej mają w wypadku montażu kąt nachylenia, powierzchnia instalacji, a także ustawienie paneli fotowoltaicznych względem słońca. I tak najlepsze efekty są przy ekspozycji południowej, południowo-wschodniej oraz południowo-zachodniej. Panele fotowoltaiczne w Rzeszowie, tak jak zresztą w przypadku całej Polski, największą wydajność mają przy kącie nachylenia 25-40 stopni. Optymalną wydajność na przestrzeni całego roku zapewnia panelom pv kąt oscylujący wokół 35 stopni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *