Nowe trendy w budowie innowacyjnych domów

Domy inteligentne- o co chodzi?

Wyobraź tylko sobie- zimowy letni poranek a ty nie musisz wstawać by podnieść rolety zewnętrzne, nie musisz wstawać by nastawić ekspres do kawy, nie musisz wstawać by włączyć światło. Alarm, sprzęt telewizyjny i audiowizualny, klimatyzację, bramę- wszystko to może być podpięte pod system inteligentnego domu.

Jeszcze do niedawna domy inteligentne dla zwykłego zjadacza chleba były odległą pieśnią przyszłości. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania podnoszące komfort użytkowania domostwa są w zasięgu każdego indywidualnego inwestora. Przyjrzyjmy się bliżej rozwiązaniom stosowanym w domach inteligentnych.

Nowoczesne rozwiązania w domu najlepiej zaplanować na etapie projektu zwłaszcza gdy system inteligentnego domu ma być oparty na systemie kablowym. W domach już gotowych, oddanych do użytku najlepiej zdecydować się na systemy bezprzewodowe. To dobry wybór nawet wtedy gdy w przyszłości chcemy poszerzyć system o nowe urządzenia czy czujniki. Na plus tego rozwiązania przemawia również cena. Zastosowanie systemu bezprzewodowego jest z reguły o jedną piątą tańsze niż systemu kablowego.

Inteligentne domy

Inteligentne domy

Wszystkimi urządzeniami podpiętymi pod system inteligentnego domu można sterować przy pomocy tablet, smartfona czy zwykłego pilota bądź oddzielnego ekranu dotykowego będącego częścią systemu. W dobie telefonów mobilnych najkorzystniej jest zastosować sterowanie za pośrednictwem telefonów komórkowych.

Będąc daleko na przykład na wakacjach, możemy symulować nasza obecność w domu. Podnosić rolety, zapalać światło a nawet włączać podlewanie ogrodu. System powinien wysyłać informację zwrotną o tym czy przyjął komendę i czy ją wykonał.

Domy napakowane zaawansowaną elektroniką to domy niezwykle wygodne. Przed powrotem z pracy dom można przygotować na nasze przyjście. Można włączyć światła, nastawić wodę w ekspresie, schłodzić bądź podgrzać pomieszczenia do odpowiadającej nam temperatury. Niestety trudno podać jedną uniwersalną cenę za zastosowanie systemu inteliegn4etnego w domu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *