Budowa ogrodzenia panelowego – jak to zrobić?

producent ogrodzeń

Samodzielne wykonanie ogrodzenia to przedsięwzięcie, które może nam dać wiele satysfakcji. Na szczęście nie jest również skomplikowane – wystarczy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych przyrządów oraz zapoznać się z prostą instrukcją.

Ogrodzenie panelowe jest bardzo estetyczne, a dodatkowo również praktyczne i funkcjonalne. Słynie z dużej wytrzymałości, antykorozyjności oraz uniwersalności. Jednak to nie koniec jego zalet: warto bowiem wspomnieć, że jest także bardzo łatwe w montażu, dzięki czemu poradzi sobie z nim nawet laik. Jest to znakomita opcja w przypadku, gdy zależy nam na jak najmniejszych kosztach.

Na szczęście wykonanie takiego ogrodzenia na ogół nie wymaga posiadania zezwolenia – taki dokument jest niezbędny wyłącznie w przypadku płotów o wysokości przekraczającej 2,2 m. Wówczas musimy przedłożyć zgłoszenie budowy ogrodzenia w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu.

producent ogrodzeń

Aby samodzielnie zmontować ogrodzenie panelowe, należy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych elementów, do których należą: panele (ich liczbę należy dostosować do wielkości ogradzanego terenu), słupki, obejmy, furtka (a w razie potrzeby również brama wjazdowa), beton lub prefabrykowane podmurówki, klipsy narożne oraz farba. Jeśli zaś chodzi o narzędzia, przydadzą nam się łopata, poziomica, śrubokręt, szlifierka do betonu, młotek, miarka oraz kielnia.

Budowa ogrodzenia krok po kroku

Najpierw należy wykonać fundamenty za pomocą gotowych podmurówek lub betonu. Kolejnym krokiem jest przymocowanie do nich słupków. Aby to zrobić, wiercimy otwory i mocujemy wsporniki. Teraz przychodzi czas na zamocowanie paneli. W tym celu każdorazowo wykorzystujemy obejmę do słupka, którą skręcamy przy użyciu zrywalnej nakrętki. Dzięki takiemu zabiegowi zapobiegniemy ewentualnemu zniszczeniu ogrodzenia przez osoby trzecie. Innym rozwiązaniem jest zmiana kolejności wykonywanych etapów. W tej wersji najpierw skręcamy poszczególne części płotu, a następnie stawiamy boki i betonujemy słupki w celu ich unieruchomienia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *