Jakie płytki do kuchni na podłogę?

płytki podłogowe do kuchni antypoślizgowe

Wybór materiału, który posłuży jako okładzina podłogowa to decyzja na długie lata, nikt z nas bowiem nie planuje zmieniać podłogi co pięć lat lub szybciej, ponieważ wiąże się to nie tylko z kosztami, ale również z niemałym bałaganem i dezorganizacją życia domowego. Dlatego podejmując decyzję dotyczącą aranżacji podłogi, należy skrupulatnie wdrożyć się w temat, aby wybrać najkorzystniejsze rozwiązania. Zwłaszcza wnikliwie trzeba zaplanować wykończenie tzw. „pomieszczeń wilgotnych”, do których należy np. kuchnia. Jedną z podstawowych kwestii, jaka nurtuje przyszłych domowników jest pytanie: Jakie płytki do kuchni na podłogę nadają się najlepiej?  W dzisiejszym artykule postaramy się rozwiązać niniejszy dylemat.

Modne płytki podłogowe do kuchni – standardowe rozwiązania ciągle popularne

Obserwując współczesne trendy wnętrzarskie nie trudno zauważyć, że w kwestii urządzania domowej przestrzeni kuchennej w dalszym ciągu najlepiej sprawdzają się tradycyjne rozwiązania, jak np. wykorzystywanie płytek jako materiał wykończeniowy na podłogi. Skąd bierze się niesłabnący fenomen płytek podłogowych? Przede wszystkim z połączenia w jednym produkcie wysokich walorów funkcjonalnych i estetycznych oraz nieograniczonych wręcz możliwości aranżacyjnych. Nie ulega wątpliwości, że kuchnia jest jednym z najbardziej eksploatowanych pomieszczeń w gospodarstwie domowym. Wszelkie upadki ciężkich czy ostrych przedmiotów, rozlanie różnorodnych płynów, w połączeniu z wilgocią powstającą podczas gotowania – odbija się na kondycji okładziny podłogowej. Dlatego modne płytki podłogowe do kuchni z uwagi na swoje właściwości są wciąż „numerem jeden” jeżeli chodzi o materiał wykończeniowy posadzki w tego typu pomieszczeniu.

Płytki podłogowe do kuchni drewnopodobne z kolekcji Hass
https://www.ceramika-domino.pl/pl/kuchnia/hass/

Płytki podłogowe do kuchni – o czym warto pamiętać?

Podejmując decyzję o tym, jakie płytki do kuchni na podłogę wybrać, należy wziąć pod uwagę kilka najistotniejszych parametrów. Przede wszystkim warto zdecydować się na modele, które są łatwe w utrzymaniu czystości i odporne na wilgoć, Kolejną ważną cechą jest odporność na ścieranie. Dobrze, aby płytki podłogowe do kuchni posiadały PEI (czyli klasę ścieralności) minimum na poziomie 3. Płytki podłogowe do kuchni antypoślizgowe to kolejna, bardzo istotna cecha, którą trzeba wziąć pod uwagę, aby zminimalizować ryzyko poślizgnięcia się i niebezpiecznych upadków, czyli zadbać o bezpieczeństwo domowników. W domowych pomieszczeniach narażonych na wilgoć, antypoślizgowość płytek ceramicznych powinna charakteryzować się przynajmniej klasą  R9.

Metraż kuchni a wybór odpowiednich płytek podłogowych

Dosyć istotną sprawą, jeżeli chodzi o wybór płytek podłogowych do kuchni jest wielkość pomieszczenia. W przypadku gdy jesteśmy właścicielami dużego metrażu kuchennego, możliwości aranżacyjne są praktycznie nieograniczone. Jedynym warunkiem jest właściwie tylko dopasowanie wyglądu podłogi do pozostałego wystroju wnętrza, aby pomieszczenie było spójne wizualnie. Inaczej sprawa wygląda w przypadku małej kuchni. Wówczas warto wziąć pod uwagę takie dodatkowe parametry płytek jak: kolor, faktura, format oraz ogólnie pojęty design. W przypadku małego metrażu najlepiej postawić na jasne płytki podłogowe do kuchni w szarej kremowej lub beżowej kolorystyce.

Jeżeli jesteśmy właścicielami małej kuchni lepiej również zrezygnować z mocnych wzorów na podłodze, bowiem takie rozwiązanie zaburza ład i harmonię, która w niedużych wnętrzach jest niezwykle istotna. W przypadku małej kuchni otwartej na inne pomieszczenia, np. jadalnię z salonem, dobrym pomysłem jest zastosowanie jednego wzoru płytek na tych powierzchniach. Dlaczego? Dlatego, że taki zabieg optycznie powiększy naszą mieszkalną przestrzeń, nie dzieląc jej i nie wprowadzając chaosu. W tym celu idealnie nadawać się będą oferowane przez nas płytki podłogowe do salonu i kuchni z kolekcji Alabaster Shine.

Jasne płytki podłogowe do kuchni z kolekcji Alabaster Shine
https://www.ceramika-domino.pl/pl/kuchnia/alabaster-shine/

Pamiętaj jednak zawsze, że przestrzeń, w której na co dzień funkcjonujesz musi być korzystna dla Ciebie i trafiać w Twoje gusta, po to, abyś czuł się w niej po prostu dobrze. Dlatego miej na uwadze porady, ale kieruj się też swoim gustem. Nic przecież nie liczy się bardziej niż komfort Twój i domowników!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *