Jakie wybrać płytki do ciemnej łazienki?

ceramika

W wielu mieszkaniach łazienki są niewielkie i ciemne. Może dawać to efekt przytłoczenia. Jednak istnieją sposoby na to, by ten stan rzeczy zmienić. Można to zrobić na przykład za pomocą umieszczania w nich płytek, które rozjaśnią wnętrze.

Ceramika wybierana na podłogę

W łazienkach posiadających niewielkie okno albo całkowicie ciemnych, należy zrobić wszystko, by przestrzeń optycznie rozjaśnić. Sprawi to bowiem, że spędzanie czasu w tym miejscu będzie przyjemniejsze, a kąpiele bardziej relaksujące. Pierwszą ważną decyzją jest ta o ceramice na posadzkę. W przypadku łazienki ciemnej, naturalnym oraz najlepszym wyborem jest zaplanowanie posadzki jasnej. Dlaczego? Ponieważ to właśnie od takich płytek dobrze będzie odbijać się światło i dzięki temu całe pomieszczenie będzie wydawać się o wiele jaśniejsze. Ciemne płytki mogłyby zaś wizualnie pomniejszyć i jeszcze bardziej przyciemnić łazienkę. Jasne płytki podłogowe ułatwią też aranżację wnętrza, ponieważ będą na tyle uniwersalne, że będzie można dopasować do nich wiele modeli mebli i różnych dodatków. Posadzka w odcieniach bieli albo écru skutecznie powoli zwalczyć ciemność, a zarazem stworzy wrażenie świeżości, jasności i przestronności.

ceramika

Jakie płytki płożyć na ściany ciemnej łazienki?

Ciemna łazienka, która zazwyczaj posiada także niewielki metraż, może zyskać naprawdę wiele dzięki odpowiedniemu doborowi płytek położonych na ściany. I tutaj, tak jak w przypadku podłogi, najlepiej sprawdzą się kolory jasne. Jednak pozwolić można sobie na nieco większą dowolność. Na ściany pasować będą bowiem płytki w barwach:

  • klasycznej bieli,
  • błękity,
  • bardzo jasne szarości,
  • pastelowe odcienie różu albo fioletu.

W ciemnej łazience zdecydowanie należy unikać zaś kolorów żywych i nasyconych, ciemnej szarości, a także czerni. Wybrane, jasne płytki nie powinny posiadać żadnych wzorów – dzięki temu lepiej będą odbijać światło. W ciemnej i niewielkiej łazience bardzo dobrze sprawdzą się płytki w kształcie prostokątnym, najlepiej większych rozmiarów, ponieważ optycznie rozszerzą ściany. Trikiem, który może rozjaśnić pomieszczenie jest też umieszczenie w nim większej ilości lamp i luster. Światło będzie odbijać się w płytkach, te zaś w lustrach i dzięki temu całe pomieszczenie ulegnie rozjaśnieniu. Jak więc widać, w mniejszej oraz ciemnej łazience, najlepszym rozwiązaniem jest zawsze płytkowa ceramika w jasnych barwach. Aby jednak podkreślić charakter łazienki, można zastosować w niej kilka delikatnych kontrastów – na przykład kolorowe dodatki, czy jeden efektowny, drewniany mebel.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *